benjamin belhassen is a small wedding photographer based in israel

חזון אנלוגי או דיגיטלי

פריסטים במראה אנלוגי לתמונות דיגיטליות

הערה: האתר תומך חלקית בכתיבה מימין לשמאל, ועל כן קיים חוסר חלקי בסימני פיסוק

האם אנחנו באמת רוצים שהתמונות שלנו יראו אנלוגיות?

 

אי אפשר להתעלם או להתכחש מהיתרונות הרבים שמגיעים מצילום דיגיטלי. לא צריך לדאוג לקנות סרט צילום, וחוסך כסף על עלויות   פיתוח והדפסה של התמונות. יתרה מזו, ניתן לראות את התמונה באופן מידי ולהחליט אם אוהבים אותה או מעדיפים לצלם אחת חדשה. כמובן שכך הרבה יותר קל לשתף עם חברים, וברשתות חברתיות.

  KODAK סרטי צילום

 KODAK סרטי צילום

 כמו שחובבי מוזיקה רבים יעדיפו צליל של ויניל על פני תקליטור, כך גם צלמים רבים עדיין מוצאים ערך בצילום עם מצלמה אנאלוגית. למעשה, מומלץ לכל צלם מקצועי ושאפתני לעבוד עם מצלמה אנאלוגית לפחות פעם אחת בחיים שלו. כיום, הרבה צלמים דיגיטליים מנסים לחקות את המראה התוסס שרק מצלמה אנאלוגית יכולה לייצר. הסיבה לכך היא, שלסרט יש פאלטת צבעים מדהימה עם שילוב של טווח דינמי ורמת פירוט גבוהה של צללים והייליטס.

יחד עם זאת, מספר לא קטן של צלמים מקצועים מצלמים כיום עם מצלמות אנאלוגיות. בדרך כלל לכיף, ולא למטרת עבודות מקצועיות. לרוב, לקוחות רוצים את התמונות שלהם כמה שיות מהר, וכמובן שזה חלק מהתרבות המודרנית של " אני - רוצה - עכשיו". בנוסף, צילום אנאלוגי לא תמיד מסתדר עם רצף עבודה שבו צריך לספק 400 תמונות ללקוח תוך מספר ימים בודדים.

 המראה האנאלוגי הוא לא משהו שצלמים כל כך ממהרים להיפרד ממנו (ואני לא מדבר על פילטרים וינטג' של אינסטגרם) - חלק בגלל המראה האולד-סקול של הגריין בתמונות הישנות מהאלבומים של ההורים, וחלק מזה קשור לעובדה שאנחנו פשוט אוהבים את הדרך שבה פילם מעניק צבעים מעוררי נוסטלגיה בתמונות.

מאז שהתחלתי לצלם, הייתה בי אובססיה למראה האנלוגי, אפילו שבהתחלה לא ידעתי שסגנון התמונה שרציתי להגיע אליו הוא מראה של תמונה אנאלוגית. מעבר לכך שלא היה לי ממש ניסיון בצילום, והידע שלי היה מאוד מצומצם - בשנת2012 עדיין לא הייתה קיימת האופציה לאמולציה של מראה אנאלוגי על תמונות דיגיטליות.

למרות שצילמתי עם מצלמת פילים בילדותי, לא חשבתי שזה המראה שאני מחפש. בגלל שפילים לא היו "באופנה", ונחשבו לתחום "מת". לכן, לא עשיתי את הקישור בראש שלי. כמובן שחברות כמו וסקו ומאסטין לא היו קיימות באותה תקופה. כצלם מתחיל לא היה לי את הידע או את האפשרות להגיע למראה שרציתי, ובמשך שנים לא הייתי מרוצה מהעריכות שהייתי עושה בלייטרום. למדתי את התוכנה מא' עד ת'. אבל עדיין לא מרוצה. אפילו שנאתי קצת את המראה הדיגיטלי של התמונות שלי.

עד שב-2015 וסקו פילם הציגה את החבילה הראשונה שלהם לאמולציה של מראה פילים יחד עם תמונות דיגיטליות. מפה הכל השתפר, הרגשתי שמצאתי משהו שמעורר את התמונות שלי לחיים (פילטר שמוסיפים על תמונה בלייטרום לא יתקן קומפוזיציה גרוע). וסקו נתן לי בסיס לפתח את הסגנון האישי שלי. כיום, אני מפתח פילטרים בעצמי שמבוססים על המראה האנאלוגי, אבל יותר מתאימים לתאורה, לטקסטורות ולצבעים שאפשר למצוא בטבע ובנוף האדריכלי הישראלי.

מטרת פוסט זה הוא, למצוא את המדיום המתאים לרצף עבודה שלכם, ולסגנון הצילומי האישי שלכם. אני אעבור על האפשרויות האהובת עליי באמולציה של מראה אנלוגי על תמונות דיגיטליות.

Alien Skin Exposure

אליאן סקין הינו פלאג-אין (תוסף) עבור לייטרום. אליאן סקין מספק כלים עוצמתים לשליטה בעוצמת החשיפה של התמונה שלכם, וניתנת לכם האפשרות לשליטה ספציפית מאוד על אלמנטים כמו, הוספת גריין לתמונה שלכם (אפשרות להסיף גריין רק בצללים, משהו שלא ניתן לעשות בלייטרום בלבד). בנוסף, פעולות כמו הוספת וינייט וטון קארבז על גבי התמונה. הממשק מאוד פשוט ופונקציונלי - לא נראה כאילו נעשה מאמץ לעשות את התוכנה "יפה", אלה התמקדו ביעילות שלה, והשתמשו באלמנטים פשוטים ליצירת ממשק נוח לשימוש.

 Alien Skin Exposure

Alien Skin Exposure

עבור אלה שאינם מחפשים את המראה האנלוגי - אליאן סקין מציעה מגוון רחב של פריסטים אחרים שאולי ימצאו חן בעינכם.

המחיר של אליאן סקין ( נכון לשנת 2017) מתחיל מ 149$


 

VSCO FILM

 וסקו סיפקו לי את הפריסטים הייחודים ביותר שיצא לי להשתמש בהם. ניתן להשתמש בהם בלייטרום, קאמרה ראווואפרטיור.

הפריסטים מותקנים בלייטרום כקולקציה של פריסטים המותאמים למספר סוגי מצלמות (אם אתה מצלם עם מצלמת ניקון, בחר את הפריסטים שהותאמו במיוחד לניקון). כך שתוכלו לקבל רמת דיוק גבוהה יותר של צבעים. היתרון הגדול הוא, שאין צורך לצאת מלייטרום כדי להשתמש בפריסטים (להבדיל מאליין סקין שעובדת כתוכנה חיצונית)

כיום קיימות 7 קולקציות של פריסטים; 01,02,03,04,05,06,07 - כל קולקציה מספקת סוגי סרטים שונים. כל סרט זמין בארבעה סוגים שונים של פריסטים. יש את הגירסה הרגילה של הסרט, שעל פי וסקו היא הנאמנה ביותר למראה האמיתי של הסרט.

כל אחת משבעת החבילות שהם מציעים נמכרת בניפרד. כל חבילה מתומחרת ב-59 דולר, מה שהופך את האוסף של כל הפריסטים של וסקו לעניין די יקר, שזה יוצא 413 דולר למען הדיוק.

 Portra 800 pushed

Portra 800 pushed

 Agfa Vista 100

Agfa Vista 100

מומלץ להירשם לניוזלטר של וסקו, מדי פעם הם עושים הנחות ושולחים במייל קוד קופון שנותן הנחה בהזמנה באתר, ההנחות יכולות להגיע עד עשרות אחוזים, מה שמוזיל משמעותית את המחיר.

  vsco film - pack 06 portra 160                הסימן מינוס - גירסה של אותו פריסט רק בעדין יותר. הסימן פלוס - מחזק את האפקט של הפריסט.                  

 vsco film - pack 06 portra 160                הסימן מינוס - גירסה של אותו פריסט רק בעדין יותר. הסימן פלוס - מחזק את האפקט של הפריסט.                  

        Fuji Frontier scanner

       Fuji Frontier scanner

מסטין לאבס הם פריסטים ללייטרום, שפותחו על ידי הצלם קריק מאסטין אשר בקפידה בילה מאות שעות בצילום היברידי. הוא צילם גם עם מצלמה דיגיטלית וגם עם מצלמה אנאלוגית בו-זמנית. את תהליך הסריקה ופיתוח הסרטים הוא עשה בעזרת סורק של פוג'י- פורנטייר. בנוסף, הוא עשה מאות מיקרו התאמות כדי לקבל התאמה מושלמת למראה הסרט המקורי.

מראה של תמונות אנאלוגיות הוא ניצחי ועדין להפליא, ועל מנת להשיג התאמה במראה - נדרש ניסיון רב, ועין חדה כדי להגיע לאותו אפקט עם תמונה דיגיטלית. נראה שיש כיום תפיסה מוטעית כי הפריסטים האלה נוצרו עבור צלמים שמצלמים היברידי (צילום דיגיטלי ואנלוגי יחדיו), אלא שהמציאות היא שהם משמשים גם צלמים דיגיטליים שמחפשים לגלות פורמט חדש בעולם הצילום, או פשוט לחוות את הפילים האהובים עליהם.

 כמה יתרונות מעניינים של מאסטין לאבס

  • הפריסטים של מאסטין לאבס הם הפריסטים היחידים שמדמים פילים בצורה המדויקת ביותר
  •  מאוד קלים לשימוש: אפשר להגיע לתוצאה טובה מאוד גם באמצעות מספר קליקים בודדים
  • קהילה ענקית ומעוררת השראה: מעל 33,000 משתמשים בקבוצת הפייסבוק (לא גדולה כמו זו של וסקו פילם, אך עדיין מכובדת) המשתמשים משתפים תמונות שעובדו בעזרת הפריסטים, ומציינים את שם הפריסט. זוהי דרך מצוינת לראות איך הפריסטים נראים בפועל.

כיום מאסטין לאבס מציעים שלוש חבילות של פריסטים שונים, אשר נותנות לכם שפע של בחירה, כך שתוכלו לרכוש חבילה שתתאים לסגנון שלכם.

 

 

:fujicolor - mastin labs הינה כמה דוגמאות מחבילת

 Fujicolor 400HN

Fujicolor 400HN

 Fujicolor 400HB

Fujicolor 400HB

Mastin Labs Film Packs

                                                                   FUJI PRO, PORTRA, ILFORD

פריסטים ללייטרום